Mýty a fakta o kouření elektronických cigaret

V následujícím textu se pokusíme objasnit pojem elektronických cigaret a vyvrátit některé mýty, které o elektronickém kouření panují.

Elektronická cigareta je nový způsob kouření. Nikotin se ke kuřákovi dostává ve formě páry, která od pohledu vypadá stejně jako cigaretový kouř, s tím rozdílem, že nesmrdí a neobsahuje dehet a další škodlivé látky. E-cigareta se používá jako klasická cigareta, čímž nebourá zažité rituály jako některé náhražky (žvýkačky, náplasti). Proto se také setkává s úspěchem i u dlouhodobých kuřáků.

Obr.: Elektronická cigareta Eleaf iCare

Elektronická cigareta je mnohem zdravější, jelikož nehoří – vypařuje se pouze čistá nikotinová pára. Srdcem e-cigarety je vypařovací komora – atomizér, do než je vložena nikotinová odpařovací kapsle. Vycházející dým z elektronické cigarety je o několik set procent méně škodlivý -  kuřák vdechuje pouze čistý nikotin, potravinářský propylen glykol a vodu. Oproti tomu spalováním běžné cigarety se uvolňuje několik tisíc chemikálií obsažených v tabákovém dýmu.

Propylen glykol je neškodná látka podobná lihu, která v elektronické cigaretě slouží jako rozpouštědlo, nosič nikotinu a zejména k tvorbě viditelného oblaku dýmu. Tato látka se často používá na hudebních koncertech, festivalech a divadlech na tvorbu dýmu. Z toho je patrné, že nejškodlivější látkou v elektronické cigaretě je nikotin, na kterém je kuřák závislí a kvůli kterému kouří.

Dalším častým mýtem je, že elektronická cigareta neodnaučí kouřit. Je prokazatelné, že ti kdo začali používat elektronickou cigaretu, ve většině případů přestali s kouřením běžných cigaret – cigaretový kouř jim začal smrdět. Samozřejmě, že přestat úplně je velice obtížné a závisí nejen na elektronické cigaretě, ale i odhodlání a disciplíně každý den omezovat množství nikotinu.

Přečtěte si také recenzi elektronické cigarery.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení